Spil Dağı Milli Parkı

İzmir ile Manisa ili arasında kalan bir Milli Park’tır burası. Manisa sınırları içinde en çok bilinen hatta Manisa ile özdeşleşmiş bir bölgedir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi de Manisa Tarzanı’dır.

Dağcılık, yürüme ve kamp yapma üzerine oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Özellikle üniversite öğrencileri tarafından bilinen, sevilen ve tercih edilen bir yerdir.

Geçmiş zamanlarda yaşanmış mitolojik öykülerde ismi geçen bir yerdir ve bir çok mitolojik esere sahiptir. Eğer yaza doğru gezmeye kalkarsanız o zaman kümeler halinde laleleri görebilirsiniz.

Buraya çıktığınızda zirveye uğramanız önemle tavsiye ederiz. Zirvedeki gözetleme kulesine çıktığınızda da panoramik çekimler yapabilirsiniz. Özellikle de İzmir Körfezi’ne kadar gözlemler oldukça güzeldir.

Günübirlik ziyaret edilebildiği gibi kamp alanları kullanılarak uzun süreli de ziyaret mümkündür. Eğer kamp yapmaktan hoşlanmıyorsanız o zaman oteller de mevcut.

Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında Ağlayan Kaya (Niobe) ilk olarak karşımıza çıkan isim. Buranın ismi ise Niobe isimli yedi oğlu ve yedi kızı olan kişinin evlatlarının öldürülmesi nedeniyle ağlaması ve Spil dağından geçerken burada taş kesilmesidir. Dolayısıyla Niobe isimli taş ağlayan kaya olarak da bilinir.

Buraya geldiğinizde çevrenize iyi bakın çünkü her an bir at kafilesi görebilirsiniz. Burada sürü ile dolaşan bir çok at mevcut. Özellikle de göl kenarına ve piknik alanına gelen bu atlar ziyaretçileri çok şaşırtıyor.

Manisa Kalesi’de yine bu yolun üzerinde. Fakat kale dediğinizde çok fazla bir şey beklemeyin. Çünkü kale büyük bir hasar almış ve yıkılmış durumda. Yine de çok az bir kısmı görünmekte. Ziyaret etmekte fayda var.

Ve son olarak görmeniz gereken yerlerden birisi de Sülüklü Göl. İsminden de anlaşılacağı üzere sülük dolu olduğu için bu ismi almış. Yüzme için elverişli değildir. Sadece burada yaşayan canlıların su kaynağıdır diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz at sürülerini bu gölün etrafında görmeniz de muhtemel.

İşte bir kaç fotoğraf:

Incoming search terms:

  • Spil Da Milli Park
  • manisa spil dağı
  • spil kayak merkezi
  • manisa tarzan dağı

Leave a Reply